Deltagrad usluge

Što zapravo znači etažiranje?

Određena definicija etažiranja bi ukratko bila postupak kojim uspostavljate vlasništvo nad točno određenim dijelom objekta, tj. nad Vašim stanom i njemu pripadajućih dijelova (garaža, balkona tamana itd.). Uspostavljeno vlasništvo možete upisati u zemljišne knjige te također morate znati da se etažirati mogu obiteljske kuće sa 2 i više stanova, kao i veće ili velike zgrade sa stotinama stanova.

Dakle, etažiranjem se postaje vlasnik nad stanom, poslovnim prostorom, garažom i sl., a suvlasnikom nad idealnim dijelom predmetne nekretnine (zemljišta sa zgradom ili od prava građenja sa zgradom). Nakon etažiranja, vlasnici mogu dobiti “čiste papire”. Da bi uopće započeli postupak etažiranja, Vaš objekt koji želite etažrati mora biti upisan u katastar i zemljišnu knjigu.

Zbog čega je važno etažiranje?

Svi stanovi, garaže, poslovni prostori i sl. se ne mogu upisati u zemljišnu knjigu dok zgrada nije etažirana. Dakle, ako se objekt ne etažira, ne možete dobiti pravni dokaz o tome da ste baš Vi vlasnik određenog stana, poslovnog prostora ili neke druge nekretnine, ali čim se etažiranje provede Vi kao vlasnik možete slobodno raspolagati etažiranim dijelom kao npr. dobiti hipotekarni kredit, obaviti kupoporodaju, napraviti ostavinsku diobu ili možete točno utvrditi udio pojedinih suvlasnika u troškovima upravljanja i održavanja zgrade.

Morate voditi računa da vlasnik stana u ne etažiranoj zgradi, je vlasnik samo jednog nedefiniranog dijela te zgrade, te svakom suvlasniku te iste zgrade, osim stana, pripada i udio u zajedničkim prostorijama zgrade (podrum, drvarnica, stubišta, hodnici, tavan) i dio zemljišta na kojem je izgrađena zgrada. Zaključak jest da ukoliko zgrada nije etažirana, neće biti potpuno i nedvosmisleno jasno koji je Vaš dio, te u kakvom udjelu u vlasništvu točno sudjelujete u tom objeku.

Tko je zadužen za provedbu etažiranja?

Elaborate etažiranja u našem uredu izrađuju stalni sudski vještaci, sa dugogodišnjim iskustvom.

Kao što je ranije spomenuto etažiranje je nužno provesti kod hipotekarnog jamstva, (hipoteku na nekretninu ne možete upisati dok god ne postoje apsolutno svi papiri koji će raščistiti situaciju te će t zbog toga morat etažirati stan) prilikom prodaje ili kupnje stana, kod utvrđivanja suvlasničkih odnosa te zbog lakšeg provođenja nasljednih i darovnih prava.

Što je sve potrebno od “papirologije”?

  • Potrebna je uporabna dozvola ili drugi akt koji je dokaz da je zgrada izgrađena u skladu sa glavnim projektom.
  • Parcela na kojoj je zgrada izgrađena mora biti usklađena u katastru i zemljišnoj knjizi (gruntovnici).
  • Zgrada mora biti ucrtana u katastru i zemljišnoj knjizi.
  • Sve na jednoj zemljišnoknjižnoj čestici se mora etažirati, dnosno ne može se etažirati samo jedan stan
  • Svi suvlasnici potpisuju i ovjeravaju kod javnog bilježnika Međuvlasnički ugovor

Elaborat etažiranja sadrži tabelarni prikaz veličine i vrste prostora, zatim vlasništva nad posebnim i zajedničkim dijelovima zgrade, prijedlog razdiobe posebnih i zajedničkih dijelova zgrade, prijedlog razdiobe građevinskog zemljišta predmetne nekretnine s obzirom na udjele u vlasništvu na posebnim dijelovima nekretnine te prijedlog upisa u zemljišnje knjige.
Eto, pokušali smo Vam u što kraćim crtama opisati postupak i potrebu etažiranja.

U slučaju da su Vam potrebne bilo kakve dodatne informacije oko provedbe etažiranja ili još imate nedoumica, slobodno nam se obratite.

Napominjemo da mi kao tvrtka individualno pristupamo svakom pojedinom slučaju, te Vas brzo, stručno i što bezbolnije vodimo kroz cjelokupni proces etažiranja objekta. Pratimo Vas od detaljne izmjere na licu mjesta do same izrade etažnog elaborata kao i predaje istoga nadležnim tijelima.

Trebate ponudu za naše usluge?